Projektová spolupráce
V této části webu najdete podrobnosti o mezinárodních projektech, které Centrum zahraniční spolupráce Masarykovy univerzity koordinuje nebo na kterých se CZS MU podílí.
TACTIC: Through Academic Cooperation Towards Innovative Capacity
The project Through Academic Cooperation Towards Innovative Capacity (TACTIC) is aimed at developing the capacities of Higher Education Institutions (HEIs) in Mongolia, Vietnam and Cambodia to modernize the universities’ management, and improve the services and procedures in line with the advanced EU standards.
This objective will be achieved by
- Mapping the best practices in Europe, and preparing recommendations and guidelines for the South East Asian (SEA) partners.
- Mentoring the Human Resources, Financial Departments and Student Support staff focusing on middle and top management
- Introducing the Management Information System to support the implementation of new practices
- Establishing advisory offices, and promoting capacity building and staff training activities
- Performing in-depth analysis of the current situation followed by reviews and further recommendations of the participating EU partners
The project will raise awareness and understanding of the target-area policies and practices at national and institutional levels, and disseminate through various presentations, events, and trainings throughout the course of this project.
In addition, TACTIC will provide a framework for upgrading management practices and policies, and assist with applying the established know-how and proven models to other less advanced HEI in the South East Asia region.
Nahoru ▲
WILLIAM

WILLIAM is a three-year Erasmus + Capacity building initiative for Internalization at Home. Co-funded by the EU Commission, WILLIAM works to foster an international climate for home students, alongside strategies to create an international campus with a supportive and welcoming environment for international students studying in Israel.
We draw on the knowledge of experts from the Global Impact Institute, Masaryk University, Erasmus Student Network, University of Pula, MCI Innsbruck, Hebrew & Ben-Gurion Universities, College of Management, College of Technology, Tel-Hai, Kinneret & Gordon Colleges.
Nahoru ▲
TIGRIS
The TIGRIS Project (Transfer of Good practices & Reinforcement of Internationalisation Strategies in Kurdistan) is a three-year Erasmus + Capacity building initiative that supports the modernisation, accessibility, and internationalisation of higher education in Kurdistan.
The TIGRIS Project, which will run for 3 years from 2017–2020, is coordinated by the Georg-August-Universität Göttingen, Germany. The project consortium is composed of 4 European partners (Katholieke Universiteit Leuven in Belgium, Masaryk University in Czech Republic, Rijksuniversiteit Groningen in Netherlands and Global Impact Institute Prague in Czech Republic) and 10 Kurdish partners, including the Ministry of Higher Education and Scientific Research (MHESR), as well as 2 associate partners.
Nahoru ▲
ErasmusJobs
The ErasmusJobs project aims to bridge the skills gap and enhance the transition from education to the labour market. Building on the core principle that a mobility experience reduces long-term unemployment, the project aims to clearly identify the skills gained during a stay abroad and make those more understandable by employers. In order to achieve that, ErasmusJobs brings together many stakeholders to ensure a future of employable Erasmus+ alumni.
The project is a collaborative cross-European partnership between ESN, Masaryk University, Leo-Net, Universidad de Alcala, European Institute for Industrial Leadership, Université de Mons, European University Foundation, Università degli Studi di Roma "Tor Vergata", and Expertise in Labour Mobility B.V.
Nahoru ▲
EDUC
The EDUC (European Digital UniverCity) consortium is one of 17 consortiums made up in total of 114 tertiary institutions which were successful in the first round of the prestigious European Commission competition for the so-called “European University”. The members of the EDUC consortium are Masaryk University and the universities of Rennes I, Paris-Nanterre, Potsdam, Cagliari, Pécs, South-Eastern Norway and Jaume I. The aim of the EDUC alliance is to cooperate intensively especially in the areas of various types of teaching (e-learning, blended learning, Collaborative Online International Learning – COIL, …) and in the areas of teacher and student exchanges (including students with special needs).
Nahoru ▲
EDUcardS

Projekt strategického partnerství Erasmus+ EDUCardS je reprezentován aliancí EDUC, která se skládá z pěti vysokoškolských institucí ze čtyř zemí: Česká republika, Francie, Německo a Itálie.
Cílem projektu je zprovoznit v rámci mobilit, které aliance EDUC nabízí, možnosti Evropské studentské karty (European Student Card, ESC) a otestovat metodický rámec pro její rozvoj během fáze experimentování. Dále identifikovat možné problémy a přijít s řešením nalezených překážek. Kromě implementace v rámci aliance, která zahrnuje celkem 160,000 studentů, využití ESC karet bude otestováno a vyhodnoceno v rámci možných poskytovaných služeb v budoucnu, např. přístup do knihoven, restaurací, ubytování a veřejné dopravy.
Co je Evropská studentská karta?
Evropská studentská karta (ESC) je běžná studentská karta vydaná domovskou institucí, která obsahuje navíc prvky evropské identity. Jejím účelem je možnost uznání Vašeho studentského statusu kdekoliv po Evropě jinou evropskou vysokou školou. To by mělo zahrnovat:
- Jednodušší přístup ke službám a studentským tarifům
- Jednodušší administrativní procesy (výměna dat mezi institucemi)
- Přístup ke službám studentského života (restaurace, studovny, knihovny apod.)
- Přístup ke službám daného města za studentské slevy (doprava, sport, kultura)
Vyjíždějící studenti z MU
Od roku 2022/2023 obdrží všichni noví studenti Masarykovy univerzity Evropskou studentskou kartu vybavenou QR kódem a hologramem, přestože je infrastruktura karet na MU postavená na čipové technologii.
ESC na Masarykově univerzitě – ISIC
V případě MU studentů je Evropská studentská karta reprezentována International Student Identity Card (ISIC) s přidanými evropskými identifikátory. ISIC v podstatě umožňuje přístup ke všem službám poskytovaným na MU jako jsou vstupy do budov, přednáškových sálů, knihoven, a dalších prostor; slouží také pro identifikaci v menzách, restauracích; pro použití tiskáren, kopírek a dalších zařízení.
ISIC na MU tedy slouží především k těmto účelům:
- Identifikace studenta a jeho příslušnosti k MU
- přístup do budov a tříd
- přístup do univerzitních počítačových studoven
- přístup do knihoven a kompletních služeb knihovny
- využití kopírek a tiskáren v knihovnách nebo počítačových studovnách
- možnost využití menz a dalších stravovacích služeb
Jak kartu ESC/ISIC získat?
První vydání průkazu a další související záležitosti (opětovné vydání po změně osobních údajů nebo ztrátu či poškození) vyřizují pro studenty jednotlivá Studijní oddělení. První vydání většinou probíhá automaticky na začátku studia a je bez poplatku. Podmínkou pro vydání průkazu je fotografie studenta. Karta může být vyzvednuta na příslušném pracovišti většinou do 3-4 dní od pořízení fotografie.
Pro získání průkazu ISIC je tedy nutné:
- zapsat se do studia
- vložit do systému oficiální fotografii. Fotografie pro průkazy jsou pořizovány při zápisu ale je možné dohodnout i individuální pořízení s Ústavem výpočetní techniky MU.
- objednat průkaz skrze Informační systém MU a zaplatit poplatek (pokud je to relevantní)
S Vaší ISIC kartou Vám byl automaticky také přidělen Evropský studentský identifikátor (ESI) stejně jako číslo Evropského studentského průkazu (ESCN). Pro plnou aktivaci prvků ESC je tak potřeba:
- potvrdit souhlas se zpracováním a předáváním dat do routeru Evropského studentského průkazu skrze Informační systém MU. Váš souhlas můžete na stejné adrese také kdykoliv odvolat.
- Do routeru se následně předává Vaše ESI, e-mailová adresa a úroveň studia.
Podrobnější návody a často kladené otázky týkající se Vaší karty a souvisejících témat, můžete nalézt na webové stránce IT MUNI. Na stránkách Evropské studentské iniciativy je pak k nalezení podrobnější vysvětlení fungování přenosu a zpracování dat v rámci ESC.
Využití ESC/ISIC mimo univerzitu
Služby mimo univerzitu a slevy dostupné pro studenty MU jsou k nalezení na webových stránkách ISIC. Držitelé ISIC karet mají k dispozici řadu studentských slev mimo domovskou instituci, jako například slevy v restauracích, kavárnách, pekárnách, sportovištích, lékárnách, obchodech s optikou, muzeích, galeriích, knihkupectvích, copy centrech, vybraných autoškolách, poskytovatelích veřejné dopravy apod. ISIC platí ve vice než 100 zemích světa a může být proto využita k získání slev mezinárodně. To může být v budoucnu dále podpořeno uznáním statusu Evropského studentského průkazu.
ISIC vydaný Masarykovou univerzitou je platný mimo univerzitu do 31. prosince následujícího roku. Pro prodloužení platnosti je nutné vyřídit revalidační přelepku. Tuto přelepku lze objednat v Obchodním centru MU. Ta je platná 16 měsíců, tj. od 1. září do 31. prosince následujícího roku.
Využití ESC/ISIC karet na zahraničních univerzitách
MU ve spolupráci s aliancí EDUC nyní experimentuje s využitím ESC a její interoperabilitou v rámci projektu Erasmus+ EDUCardS. Cílem je umožnit přístup k univerzitním službám a podpoře studentského života napříč Evropou pomocí jednoho průkazu bez nutnosti jeho změny. Momentálně jsme zaměřeni na zapojení knihovních služeb. V případě, že je Vaše karta aktivována, je připravena fungovat jako ESC na univerzitách, které takové využití umožňují. Záleží ovšem na infrastruktuře univerzity a napojení služeb do této infrastruktury. Upozorňujeme, že ESC je poměrně nová agenda, a tedy je pravděpodobné, že nebude mnoho institucí, které jsou do iniciativy plně zapojeny.
Kromě aliance EDUC si můžete také prohlédnout vysoké školy, které jsou do iniciativy ESC zapojeny a spolupracují na implementaci. Můžete tak své zahraniční koordinátory požádat o více informací k možnému využití ESC na takové instituci. Seznam vysokých škol je umístěn na stránkách ESC iniciativy.
Přijíždějící studenti na MU
Během pobytu zahraničních studentů na MU je těmto vydáván průkaz ISIC. Slouží jako čipová karta MU stejně jako mezinárodně uznávaný studentský průkaz. ISIC lze využít k identifikaci na půdě MU, u stravovacích služeb nebo platbu za ubytování na kolejích a další výdaje. Karta v podstatě umožňuje přístup ke všem službám dostupným běžným studentům MU.
Pořízení průkazu je zpoplatněno 380 Kč, platba se provádí prostřednictvím Obchodního centra MU (instrukce jsou zasílány studentům e-mailem). Studenti některých programů (CESP, TESOL TE, ISEP a ISEP-Direct) mají vydání průkazu zdarma. Studenti přijíždějící na MU přes jiný program (např. CEEPUS, Freemover, apod.) obdrží své průkazy na zahraničních odděleních fakult, které jejich pobyt administrují.
ISIC vám jako zahraničním studentům umožňuje:
- platit jídlo v menzách. Musíte nejprve kartu zprovoznit zasláním financí na účet využitím variabilního symbolu spojeného s kartou – to je možné udělat bankovním převodem nebo i fyzicky na pokladnách.
- využívat Celouniverzitní počítačovou studovnu v budově bývalé Lékařské fakulty na Komenského nám. 2.
- využívat tiskáren a kopírek na fakultách. Opět je potřeba vložit na kartu potřebný finanční obnos pomocí tzv. SUPO přístrojů. Účet, který budete využívat pro tisk a kopírování je stejný, kterým se platí také ubytování, ale odlišný od toho, kterým je možné platit stravování. Mezi těmito účty je možné peníze převádět. Minimální počáteční vklad na účtu je 50 CZK.
- vstupovat do místností, které jsou přístupné pouze na ISIC kartu, včetně kolejí.
- půjčovat si knihy v knihovně prezenčně i absenčně domů.
Masarykova univerzita jako člen projektu EDUCardS experimentovala s využitím a implementace ESC karet z jiných institucí, nicméně vzhledem k využívané čipové infrastruktuře není možné pomocí QR kódů využít plně všech služeb, které univerzita nabízí.
S ohledem na úvodní zaměření na služby knihoven je možné ověřit Váš studentský status při předložení platné ESC karty vizuálně (nebo pomocí čtečky QR kódů v telefonu) a bude Vám umožněno využít základních knihovních služeb: přístup do knihovny, přístup do knihovního katalogu a vyhledávání zdrojů, prezenční výpůjčka, nebo přístup do studoven. Pevně věříme, že po doladění technických překážek ESC karet bude možné v budoucnu využít služeb podstatně více.


Nahoru ▲
ENACT
ENACT is a three-year Erasmus+ capacity building initiative aiming at enhancing governance and management in Sri Lankan Universities, as the country plans to make comprehensive reforms in higher education. Co-funded by the EU Commission, this project focuses mainly on non-academic staff members and it aims at developing their quality, skills and expertise thanks sharing practices from European universities, as the non-academic staff is essential for ensuring the smooth and efficient functioning of the teaching and learning process.
The ENAC consortium consists of eight universities, three of which are from Europe. The main goals of the ENACT project are:
- to share best practices between EU and Sri Lankan Universities in the area of governance and management
- to upgrade and fully integrate the system and operations with the universities to meet the modern higher education standards
- to enhance the knowledge, skills and attitudes of the non-academic staff as well as soft skills
- to serve as a flagship initiative, providing recommendations for actions applicable to the national higher education system and inspiring other universities to
- to put in place institutional strategies and support structures enabling a long-term commitment to the training and professional development of non-academic staff.
Nahoru ▲
Green Transition
Accelerating and Enhancing Green Transition:
Collaboration of Universities in Climate Adaptation
Running time: 20.09.2024 - 20.02.2026
Participating countries: Czech Republic, Slovakia, Hungary, Poland, Bosnia and Herzegovina, Montenegro
See the project FB here.
The main goal of the project is to explore cooperation opportunities related to the theme of the green transition, based on best practices, know-how and practical experience of the partners. The overall goal of future cooperation arising from the results of the project is to improve competitiveness in the field of the green transition and digitalization, thereby contributing to economic development and promoting sustainable development in the Visegrad Region, the Western Balkans and beyond.
During the project duration, a situation analysis, repository of best practices and a comprehensive action plan for the green transition will be developed. All documents will serve as guidelines and sources of ideas that can be implemented not only by the partners but also by any other university in the wider region.
The project is funded by the International Visegrad Fund.
Find the documents developed in the project under this link.
Nahoru ▲