Erasmus+ Evropa
Pracovníci Masarykovy univerzity mohou přes program Erasmus+ získat finanční podporu na školení v zahraničí. Náplní pobytu může být stínování pracovníka na zahraniční univerzitě, praktické či odborné školení, workshop, seminář buď na zahraniční univerzitě vlastnící ECHE (Erasmus Charter for Higher Education) nebo v jiné instituci, firmě, neziskové či jakékoli jiné organizaci působící na trhu práce nebo ve školství, vzdělávání (mimo terciární), profesní přípravě a při práci s mládeží.
Aktivita podporuje jak profesní růst akademických a neakademických pracovníků MU, tak rozvoj zapojených institucí. Program nepodporuje konference!
Na školení lze vycestovat do těchto zemí:
- 26 členských států EU: Belgie, Bulharsko, Chorvatsko, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Irsko, Itálie, Kypr, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Německo, Nizozemí, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko
- Země EHP: Island, Lichtenštejnsko, Norsko
- Kandidátské země: Severní Makedonie, Srbsko, Turecko
- Švýcarko a Velká Británie (mezinárodní mobilita, minimální délka 5 dní)
Administrativní a grantovou agendu spojenou s programem Erasmus+ vede CZS. Přijetí na cílové univerzitě/instituci/do kurzu si zajišťuje každý sám.
Podmínky účasti
- Náplň školení v zahraničí musí být v souladu s pracovní náplní zaměstnance na MU.
- Přihlásit se může jakýkoli pracovník, který má na MU uzavřenou pracovní smlouvu. Pokud je to prioritou hospodářského střediska/fakulty, může vyslat i pracujícího na DPČ nebo DPP, v dohodě však musí být možnost vyslání na pracovní cestu ujednána.
- Náplní pobytu může být pozorování (stínování) pracovníka, praktické či odborné školení, workshop nebo seminář na zahraniční univerzitě nebo v jiné instituci, firmě, neziskové či jakékoli jiné organizaci působící na trhu práce nebo ve školství, vzdělávání, profesní přípravě. Je-li přijímající organizací univerzita či vyšší odborná škola, má mít Erasmus Charter for Higher Education.
- Mobilita musí proběhnout v programové zemi, která se liší od země, v níž se nachází vysílající organizace, a od země bydliště pracovníka.
- V případě výjezdu do země původu pracovníka je nutné prokázat, že pracovník dlouhodobě pobývá na území ČR, což lze doložit následujícími dokumenty:
- pracovní smlouva, příp. DPČ na dobu min. 1 rok
- potvrzení o studiu na dobu delší než 1 rok
- jiný dokument (daňový domicil v ČR, nájemní smlouva apod.)
- Program umožňuje délku školení 2 dny až 2 měsíce. Od 15. dne je však příspěvek výrazně nižší. Při delším školení je třeba počítat s tím, že při výpočtu grantu se započítávají jen dny školení bez víkendů. O počtu přidělených dní rozhoduje výběrová komise fakulty/HS a CZS.
- Z programu není možné hradit konference.
- Jazykové kurzy nejsou prioritou programu. Se schválením CZS se lze účastnit pouze odborně zaměřených jazykových kurzů v souladu s pracovní náplní zaměstnance.
- Kombinace výuky na zahraniční univerzitě a školení je možná pouze v rámci programu Erasmus+ výuková mobilita.
- Online mobilita není finančně podporována.
Nahoru ▲
Finanční podmínky
Obecné informace o financování
- Pracovníka vysílá na pracovní cestu fakulta nebo příslušná součást MU v souladu se směrnicí MU o cestovních náhradách, a to na základě potvrzení CZS o maximální výši grantu na dohodnuté školení. Vyjíždějící se řídí jak pravidly programu Erasmus, tak vnitřními pravidly MU. Tato pravidla najdete ve směrnici MU Cestovní náhrady. Vyplacení finančních prostředků (záloh a vyúčtování) provádí ekonomické oddělení příslušné fakulty/součásti MU. Reálné náklady jsou po vyúčtování cesty následně refundovány ze strany CZS.
- Finanční podpora se přiděluje na dny, kdy probíhá školení, výše grantu na den závisí na zemi pobytu.
- Bez podepsané účastnické smlouvy a schválených financí (tj. maximální výše grantu na pobytové náklady a jízdní výdaje) ze strany CZS nelze na mobilitu vycestovat a CZS takovou mobilitu neproplatí.
- Dny, kdy pracovník jen cestuje, se nezapočítávají do počtu dnů školení, jsou to tzv. dny na cestu.
- Doporučuje se sjednání pojištění na storno. Vyšší moc je třeba bezodkladně nahlásit na CZS a doložit případné náklady, budou proplaceny ty, které schválí poskytovatel dotace.
- Pracovníci se speciálními potřebami si mohou požádat o zvláštní grant (kontaktujte CZS ihned po úspěšném výběrovém řízení). Žádost se podává před začátkem podzimního a jarního semestru a schvaluje ji projektový manažer programu Erasmus+. Ke všem zvýšeným nákladům musí být po návratu doložen doklad.
- Výjezdy plánované po 12. prosinci: z důvodu finanční uzávěrky na konci kalendářního roku nebudou schvalovány.
Konkrétní podmínky financování
Maximální možná výše grantu, která bude hrazena z programu Erasmus+, je součtem limitů na pobytové náklady a jízdní výdaje. Potvrzení obdrží ekonomické oddělení příslušné fakulty/součásti MU a účastník mobility e-mailem před výjezdem.
1. Pobytové náklady zahrnují náklady na ubytování, stravování, místní dopravu během pobytu, storno poplatky, cestovní pojištění, případně účastnický poplatek a kapesné.
- Při výpočtu limitu se započítávají dny, v nichž se účastník školí (tj. obvykle bez víkendů a státních svátků v cílové zemi) dále jeden den na cestu do zahraničí a jeden den na cestu zpět, pokud pracovník dny navíc potřebuje. Orientační výši grantu si předem vypočtete podle vzorce limit na den podle cílové země * počet dnů.
- Pro vzdálenost nad 2 000 km dle kalkulátoru na stránkách Evropské komise může CZS na základě žádosti přidělit grant na další dny na cestu při využití ekologického způsobu dopravy (tzv. Green Erasmus).
- Limity najdete v sekci Dokumenty. Proplacení nákladů nad limit je třeba dopředu dohodnout s vysílající fakultou (součástí MU).
- Výši stravného pro jednotlivé země a ostatní přílohy směrnice MU Cestovní náhrady najdete zde.
2. Jízdní výdaje: zahrnují náklady a všechny dopravní prostředky včetně místní dopravy využité z výchozího bodu do místa určení a zpět
- Limit se stanovuje podle vzdálenosti z Brna do cílového města vypočteného kalkulátorem na stránkách Evropské komise, viz sekce Dokumenty.
- V případě, že pracovník plánuje využít ekologický způsob dopravy (autobus, vlak, sdílený automobil, kolo), může si před odjezdem při vyplňování Mobility Agreement v přihlášce v ISOIS požádat o navýšení limitu na jízdní výdaje, tzv. Green Erasmus. Účastník má nárok na navýšení limitu v případě, že při vyúčtování cestovního příkazu prokáže využití ekologicky šetrné dopravy na cestu do místa svého pobytu v zahraničí a zpět (ekologicky šetrná doprava musí být hlavním dopravním prostředkem každé cesty). Výši limitů na jízdní výdaje najdete v sekci Dokumenty.
Nahoru ▲
Termíny
Výběrové řízení je vyhlášeno dvakrát do roka. Nevyčerpané pobyty se nepřevádějí do dalšího akademického roku. Počet přihlášek je omezen na dvě v jedné výzvě.
Přesný termín výběrového řízení Vám sdělí kontaktní osoba z Vaší fakulty/HS.
Výjezdy plánované po 12. prosinci: z důvodu finanční uzávěrky na konci kalendářního roku nebudou schvalovány.
TERMÍNY 2025:
- I. výzva k výběrovému řízení:
- Časový rámec pro podávání přihlášek: březen–duben 2025
- Období realizace mobilit: 1. 7. – 12. 12. 2025 (podzimní semestr 2025)
- II. výzva k výběrovému řízení:
- Časový rámec pro podávání přihlášek: srpen–září 2025
- Období realizace mobilit: 1. 1. – 30. 6. 2026 (jarní semestr 2026)
Nahoru ▲
Přihláška
- Aktivita školení zaměstnanců není vázána na uzavřené inter-institucionální smlouvy v rámci programu Erasmus+. Fakulta/součást MU zodpovídá za zveřejnění kritérií výběrového řízení.
- Počet přihlášek je omezen na dvě v jedné výzvě.
- Zájemci si sami musí zajistit přijetí v hostující instituci/organizaci.
Pro přihlášení je třeba dodržet tento postup:
1) O Vašem záměru informujte svého nadřízeného a pokračujte k podání přihlášky pouze, pokud máte souhlas.
- V případě individuální návštěvy zahraniční univerzity nebo jiné organizace si předem zajistěte předběžný příslib přijetí (například formou Pre-acceptance letter, jehož šablonu stáhnete v přihlášce v ISOIS). Zahraniční stranu však informujte, že teprve budete žádat o finanční podporu potenciálního výjezdu.
- Plánujete-li účastnit se skupinového školení pořádaného zahraniční univerzitou jako „staff training week“ a nemůžete zavčas získat potvrzení o přijetí, můžete se do programu přihlásit. Jestliže na zvolený program nebudete z kapacitních či jiných důvodů zahraniční stranou přijat/a, dohodněte si přijetí jinde, podmínkou je souhlas nadřízeného a kontaktní osoby fakulty/univerzitní součásti. Změnu schvaluje rovněž CZS.
2) V době otevření výzvy podat elektronickou přihlášku v databázi ISOIS zde.
- Výběrové řízení probíhá nejprve na fakultách/součástech MU, na závěr vybrané mobility schvaluje CZS. O přijetí je uchazeč vyrozuměn e-mailem, stav přihlášky si může kdykoli zjistit v systému ISOIS. Pro vybrané pracovníky CZS rezervuje finance, proto prosím považujte schválenou přihlášku za závaznou. Zrušení mobility neprodleně nahlaste koordinátorovi na CZS. Vybraný pracovník si nejpozději 6 týdnů před mobilitou vyplní v ISOIS dohodu v angličtině (Mobility Agreement).
Nahoru ▲
Před odjezdem
1. Vyplnění a potvrzení MOBILITY AGREEMENT – nejpozději 6 týdnů před výjezdem
- Po schválení přihlášky vybraný pracovník znovu otevře přihlášku v ISOIS, vyplní si podklady k třístranné dohodě Mobility Agreement for Staff Training a nechá podepsat. (V některých případech je nejprve potřeba se definitivně dohodnout na přijetí na zahraniční instituci. Lze požádat koordinátora CZS o změnu cílové instituce.)
- V sekci Data o pobytu je třeba vyznačit všechny dny, v nichž bude školení probíhat. (Běžně v pracovních dnech a bez dnů na cestu. Níže lze požádat o dny na cestu).
- Za MU dohodu podepisuje přímý nadřízený. Je třeba zkontrolovat jméno zadané osoby a případně aktualizovat.
- Doporučujeme předem ověřit, kdo na straně přijímající instituce je oprávněn Mobility Agreement podepsat a správnou osobu zadat do sekce Přijímající instituce – kontaktní osoba (jméno, telefon, email).
- Nepoužívá se standardní elektronický podpis dokumentu, je třeba podepsat se přímo v databázi buď vložením obrázku s vlastnoručním podpisem, nebo např. myší.
- Po vložení podpisu všech osob přijde účastníkovi i kontaktní osobě CZS informační email.
2. ÚČASTNICKÁ SMLOUVA
- Po schválení Mobility Agreementu uzavírá vyjíždějící zaměstnanec účastnickou smlouvu s Masarykovou univerzitou. Dokument je zaslán účastníkovi mobility k podpisu přes úřadovnu v IS MU. Dokument je potřeba nejdříve přečíst a poté podepsat. Účastnická smlouva musí být podepsána vždy před zahájením pobytu. Poté CZS potvrzuje maximální výši finanční podpory z programu Erasmus+ e-mailem ekonomickému oddělení vysílající fakulty/součásti MU a v kopii pracovníkovi.
- Pokud dojde před realizací mobility k plánovaným změnám průběhu (zkrácení, změna dopravního prostředku atd.), uzavírá vyjíždějící zaměstnanec dodatek k účastnické smlouvě. Dokument je zaslán účastníkovi mobility k podpisu opět přes úřadovnu v IS MU.
3. CESTOVNÍ PŘÍKAZ A POJIŠTĚNÍ
- Po obdržení schvalovacího e-mailu z CZS o finančním krytí cesty z programu Erasmus+ si vyjíždějící zaměstnanec založí cestovní příkaz v INETu. Číslo zakázky si zjistí na fakultě/součásti MU.
- Přerušení cestovního příkazu je možné se souhlasem vysílající fakulty/součásti MU (sjednává se předem při zakládání cestovního příkazu).
- Nákup letenek, jízdenek a platby za ubytování se provádí po schválení cestovního příkazu nadřízeným. Při nákupu letenek doporučujeme sjednání pojištění na storno (např. ze zdravotních důvodů).
- Při vyúčtování je nutno doložit doklady za ubytování a cestu. Aby bylo možné refundovat cestovní příkaz, je třeba doložit alespoň doklad za ubytování nebo za cestu (např. není možné jet vlastním autem a být ubytován v soukromí bez dokladu).
- K letenkám je nutno doložit palubní lístky, i když jsou k dispozici pouze elektronicky (nutno stáhnout z el. aplikace, vytvořit si snímek obrazovky atd.).
- Ke zpožděným spojům/letům je třeba doložit doklad o zpoždění (např. si vyfotit oznámení na letišti, vyžádat si potvrzení o zpoždění od dopravce atd.), jinak se má za to, že spoj opožděn nebyl.
- Zdravotní připojištění: v rámci cestovního příkazu získává každý zaměstnanec cestovní pojištění. Po vyplnění cestovního příkazu v INETU lze vytisknout kartičku s informacemi.
Nahoru ▲
Během pobytu
- Během pobytu pracovník dodržuje předem schválený program školení i počet dnů.
- Je povinností účastníka zajistit si certifikát nebo potvrzení o absolvování školení jako doklad o tom, že daná osoba aktivity zúčastnila, a to ve formě prohlášení podepsaného přijímající organizací, v němž je uvedeno jméno účastníka, účel aktivity a potvrzené datum jejího fyzického zahájení a ukončení.
- Je zpravidla možné využít obdržený certifikát nebo si připravit závěrečné potvrzení, které si vygenerujete v databázi ISOIS vpravo nahoře v sekci Dokumenty a doplníte/upravíte. Na potvrzení se uvádějí pouze data trvání školení, tzn. bez dnů, kdy se pouze cestuje.
Nahoru ▲
Po ukončení pobytu
- Na konci pobytu zahraniční strana vydává certifikát nebo potvrzuje dokument o absolvování školení. Datum vydání musí být z posledního dne školení nebo po jeho ukončení.
- Certifikát/potvrzení o délce a náplni školení je třeba nahrát do elektronické přihlášky v ISOIS do 10 kalendářních dní od ukončení pobytu.
- Do 30 kalendářních dní po ukončení mobility vyplňte elektronicky Závěrečnou zprávu Evropské komise (EU Survey). Výzva k vyplnění je automaticky zaslána účastníkovi na e-mail.
- Účastníka pobytu žádáme o řádné vyúčtování cestovního příkazu do 10 pracovních dní od ukončení pobytu. Pozdní dodání může mít negativní dopad na refundaci nákladů z programu Erasmus+.
Nahoru ▲
Databáze nabídek školení na VŠ "IMOTION"
- Databáze IMOTION obsahuje nabídky univerzit zapojených do programu Erasmus+. Školení zde nabízejí i univerzity, s nimiž nemáme smlouvu. Na tyto instituce je možné získat přijetí, ale pravděpodobně budete mít nižší prioritu.
- Kurzy: je možné se účastnit i placeného kurzu, z programu Erasmus+ však lze kurzovné hradit pouze do výše limitu na pobytové náklady (pokud celou částku nevyčerpáte na ubytování a stravné).
Nahoru ▲
Nabídky školení z partnerských škol
Tyto nabídky nejsou automaticky spojeny s poskytnutím finanční podpory, o tu si zaměstnanec žádá na domácí škole, vizte v předchozím textu. Program zahraniční škola poskytuje buď zdarma nebo je vyžadován účastnický poplatek, který zpravidla je možné z programu Erasmus+ pokrýt.
Portugal, University of Porto
Theme: Blended Intensive Program Staff Week on Library and Research Activities
Duration: 12.-16.05. 2025
Application deadline: 20.04. 2025
Context:
- This BIP Staff Week is being organized in collaboration with the University of Granada (Spain) and Czech Technical University (Czech Republic)
- Please find all the information about this BIP on the webpage
- Interested staff may apply here
- Should you or your colleagues require additional information about the BIP, please contact our colleagues at the Documentation and Information Management of the U.Porto (documentacao.informacao@uporto.pt).
Poland, Civitas University
Theme: Personal Efficiency in Practice – Time and Priority Management
Duration:
- Virtual Part: 10.06.2025
- Physical Part: 23-27.06.2025
Application deadline: 19.05. 2025
Place: Civitas University, Palace of Science and Culture, 12 floor, Defilad Square 1, 00-901 Warsaw, Poland
Topics and context:
- Effective time management is a key competency in today’s dynamic business and academic environment, especially in the international one.
- The goal of the CC Blended Intensive Programme is to equip participants with practical tools for efficient planning, task prioritization, and eliminating productivity barriers.
- It is designated for academic, administrative staff, specifically the ones dealing with student services (incl. International students), the Erasmus+ programme and other exchange mobilities.
- This training, through various workshops and discussions, aims at the implementation of good practices among attendees in their everyday work-related activities. It will also help attendees organize their work more effectively, reduce stress, and achieve their goals in a structured and time-efficient manner.
- This event is free of charge. Please reach out to the contact person for more detailed information.
- If you're interested in taking part in the event, please use this registration link.
Germany, European University Viadrina
Theme: Overcoming challenges in International Higher Education
Duration: 24.09.-26.09. 2025
Application deadline: 20.04. 2025
Topics:
- Generational conflicts
- Digitalization
- Communication strategies
Context: How can we effectively address students' needs, navigate the landscape of digitalization, and communicate in a way that promotes internationalization? The main questions are about using digital tools without getting overwhelmed, bridging the gap between digitalization and generational differences, connecting with digital natives, and explaining complex issues in the age of platforms like TikTok. We do not provide a ‘one-size-fits-all-solution‘, obviously. But we would like to tackle these challenges in a constructive way altogether. Through open discussions about our shared problems, mutual support and collaborative problem-solving, we hope to find meaningful solutions. We would like to meet you, network and discuss the challenges of our times in international higher education which are numerous.
- Here you can find our website including the program for the days as well as the application.
Nahoru ▲
BIP
Program Erasmus+ nově umožňuje realizovat i krátkodobou fyzickou mobilitu v kombinaci s virtuální aktivitou. Mobility v rámci Kombinovaného intenzivního programu (Blended Intensive Programme, BIP) se může účastnit zaměstnanec, který splňuje podmínky účasti Erasmus+.
Fakulta/katedra MU může vysílat zaměstnance na krátkodobou kombinovanou mobilitu i v případě, že není zapojena do realizace konkrétního Kombinovaného intenzivního programu.
Podmínky účasti BIP mobility:
- studijní pobyt se realizuje na základě schválené přihlášky na školení (Erasmus+ STT). Bez platné a schválené přihlášky na školení není možné tuto aktivitu realizovat.
- délka fyzické aktivity v rámci krátkodobé kombinované mobility je 5–30 dní, délka virtuální aktivity není omezena (musí ale být realizována).
Finanční podmínky:
- Finanční podmínky pro BIP mobility jsou stejné jako pro jakoukoliv jinou mobilitu v rámci Erasmus+ školení (Erasmus+ STT).
- Finanční podpora je přiznána pouze za období fyzické mobility, období online mobility není ze strany programu Erasmus+ finančně podpořeno.
Kontaktní osoba na CZS: Zita Hrabovská
Nahoru ▲